Proč pes kouše a jak tomu můžete zabránit?

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, tak i váš pes může ve vyhrocené situaci někoho kousnout. A nemusí to být vždy pes bojového plemene, klidně se může jednat o malé psí stvoření, třeba jorkšíra. Proč ale právě váš pes kouše a jak zabránit psímu kousnutí?

dog

Fotografie ze stránek https://www.pexels.com/ od uživatele Alexas Fotos.

Pes je šelma

Lovecké a obranné instinkty jsou hluboce zakotveny v každé šelmě, i proto příroda vybavila každého psa tlamou plnou zubů. I nejlépe trénovaný pes se někdy může dostat do situace, kdy mu nezbývá jiné řešení, než kousnutí. A práve kousnutí psem je velmi častým problémem, obzvláště když se jedná o malé děti. Proto je nesmírně důležité, především právě u malých dětí, nenechávat je se psem samotné bez dozoru. 

Proč pes kouše?

Za pokousáním psem může stát nespočet důvodů. Mezi nejčastější důvody patří:

  • Bolest

Pakliže se dotknete velmi bolavého místa na těle psa, je velmi pravděpodobné, že se po vás ožene a kousne. Tím pes projevuje svojí vlastní nervozitu a strach a pomocí vrozeného instinktu se snaží bojovat o přežití.

  • Kořist 

Vrhl se váš pes na míjejícího běžce nebo cyklistu? Pak vězte, že ho k tomu dohnal jeho lovecký instinkt. Ten se ale dá velmi dobře odnaučit důsledným výcvikem. Pokud patří mezi tuto skupinu právě váš hafan, je nasnadě nenechávat pejska na volno a na procházce ho mít vždy na kvalitním a pevném vodítku.

  • Mateřská agrese 

Několik týdnů po porodu se u fen vyskytuje silný mateřský instinkt. Díky tomu si fena velmi ostražitě hlídá svá štěňátka a může dojít ke kousnutí psem.

  • Vlastnictví

Má váš pes oblíbenou hračku a vy mu ji chcete vzít? Nebo jste ho vyrušili právě při jídle chcete mu sebrat misku plnou oblíbených granulí? I v takových situacích může dojít k tomu, že vás pes kousne. Pejsek si jen brání to, co mu patří.

  • Nadřazenost

Někteří psí jedinci, obzvláště nekastrovaní, mají dominantní chování v povaze. Je i váš pes velmi dominantní a chce ukázat, že má nad vámi převahu? Ukažte mu vy, kdo je tady šéf. Toto agresivní chování zmírníte jen výcvikem velmi pevnou rukou, a to již od štěněte. 

Signály psího těla před kousnutím

Existují určité signály, kterými pes dává jasně najevo, že se chystá zaútočit. Mezi ně patří například:

  • zježená srst na hřbetě
  • strnulý postoj s přenesením váhy na přední tlapy
  • vysoko zdvižený rovný ocas
  • upřený pohled
  • vrčení a cenění zubů

Jak se zachovat v případě kousnutí psem

Pokud vás nebo někoho jiného už pes pokousal, je velmi důležité nepanikařit. Zachovejte klid, vzdalte se od psa dostatečně daleko, nejlépe do jiné místnosti a prohlédněte zranění způsobené kousnutím psem. Poté zavolejte veterináře, který vám poradí jak postupovat dál a v případě větší tržné rány samozřejmě ihned navštivte lékaře.