Kupujete pozemek na výstavbu rodinného domu? Zjistěte si o něm co nejvíce informací

Touha bydlet ve svém vede spoustu lidí ke koupit bytu nebo pozemku, na které si nechají postavit nový rodinný dům. Cesta od vyhlédnutí parcely po nastěhování je dlouhá, někdy trnitá, ale nikoliv nemožná. Souvisí s nutnou návštěvou různých institucí a spoustou papírování. Na co byste třeba neměli zapomenout při výběru vhodného pozemku?

prague

Kde hledat volný pozemek

Nejčastěji se při hledání ideální nemovitosti člověk uchyluje k realitním webům, které je nabízejí k prodeji. Zde se ale dozvíte jen její umístění, cenu, případně to, jak vypadá. Ostatní informace již nebývají uvedeny. A přitom jsou hodně důležité. Týkají se například občanské vybavenosti, je-li v okolí pozemku či domu dostupná škola či škola pro děti, obchody, lékařská péče, pošta či sportovní vyžití, které k modernímu životu již neodmyslitelně patří.

Za informování určitě stojí i to, jestli se na nemovitost nevztahují nějaká omezení, která by znesnadňovala výstavbu. To může být třeba její poloha v památkové zóně. Tato data najdete hlavně v územním plánu na příslušném stavebním úřadě.

Věcná břemena a majitel nemovitosti

Ohledně pozemku či konkrétní adrese si můžete ověřit data prostřednictvím portálu GeoPas na www.geopas.cz, který sdružuje informace o parcelách, katastrálním území, obci, okrese či kraji. Najdete tu také údaje demografické, geologické či geografické. Čím více toho budete vědět, tím lépe pro vás.

To samé platí také o případných omezeních vlastnických práv, kterým se říká věcné břemeno. O něm se dozvíte v katastru nemovitostí, kde je uvedeno. Může se vám totiž lehce stát, že si vyhlédnete zajímavou parcelu na pěkném místě, avšak s právem stezky. Co to pro vás bude znamenat? Pouze to, že budete muset na svém pozemku strpět chůzi nebo jízdu na kole cizích lidí. Věcná břemena totiž při prodeji přecházejí na nového majitele. Na to nezapomeňte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *