Jak prodloužit životnost pneumatik?

PneumatikyChcete prodloužit životnost vašich pneumatik? Měli byste v první řadě vědět, že pneumatiky jsou bezúdržbové, a tak není potřeba je nijak umývat, lakovat, nebo speciálně impregnovat. Ale každý se zajímá o to, co dělat, aby pneumatiky vydržely co nejdéle. A na to se podíváme podrobněji v dnešním článku.

Klíčem k dlouhé životnosti pneumatiky je správná údržba. Spousta majitelů vozidla se o pneumatiky zajímá pouze dvakrát do roka, a to při jejich výměně, ale to je chyba. Levné pneu by se měly kontrolovat častěji a hlavně pravidelně.

Správně nahuštěné pneumatiky

V první řadě je nezbytné kontrolovat, zda jsou pneumatiky správně nahuštěné. Ať už máte model Škoda Octavia či jiný automobil, vždy je potřeba kontrolovat tento parametr u pneumatik. Pokud by byly pneumatiky podhuštěné, nebo naopak přehuštěné, ovlivnilo by to jízdní vlastnosti vozidla, a tak byste mohli být při jízdě na silnici ohroženi. Navíc, podhuštěné pneumatiky výrazně zvyšují spotřebu paliva, a pak byste se divili, proč neustále tankujete.

Geometrie náprav

Pokud je špatná geometrie nápravy, dochází k nerovnoměrnému opotřebení pneumatik. Důležité je, aby se pneumatiky sjížděli rovnoměrně, ale pokud byste měli poškozenou geometrii náprav, respektive neseřízenou, došlo by k nepravidelnému opotřebení. Také nepravidelně sjeté pneumatiky napovídají o tom, že je špatný tlumič. Vnitřní strana pneumatiky by se sjížděla jiným tempem než vnější. A pak tyto pneumatiky můžete vyhodit.

Hloubka dezénu

Nezapomínejte ani na hloubku dezénu pneumatik. U letních pneumatik je povolena minimální hranice 1,6 mm, kdežto u zimních pneumatik 4 mm. Jakmile se blížíte k této hranici, měli byste vyměnit pneumatiky, abyste si opět zajistili bezpečnou jízdu. Podívejte se na různé testy, které bývají automobilovými kluby pravidelně prováděny. Díky těmto testům si můžete vybrat levné pneu, které vám budou vyhovovat hodnocením i cenou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *